banner

Atatürk Havalimanı’nda 10 ayda 510 tonluk lokum satıldı

Atatürk Havalimanı’nda 10 ayda 510 tonluk lokum satıldı

Türkiye’nin en büyük hudut kapılarından biri olan Atatürk Havalimanı’nda yerli ve yabancı yolcular Türk lokumu’na büyük alaka gösteriyor. Ocak-Eylül 2017 arasında Duty Free’lerde 510 ton lokum satılırken bunu 60 Ton Baklava 19 ton Türk kahvesi ve 17,5 ton Türk çayı izledi. Satılan bölgesel lezzetlere en yoğun ilgiyi ise Arap turistler gösteriyor.

Ayda 3 ton lokum tadımlık dağıtılıyor

Atatürk Havalimanında satılan yöresel lezzetlerden en yoğun ilgiyi 20 ayrı çeşidiyle lokumun çektiği görülüyor. Bölgesel mahsul satan mağazalarda yolculara satın alacakları ürünleri tatma imkanı sunuluyor. Ayda ortalama olarak 3 ton lokumun tadımlık olarak dağıtıldığı belirtilirken yolcuların yılın birincil 10 ayında 510 tonluk lokum alışverişi yaptığı kaydedildi. lokuma en fazla Araplar, Ruslar ve Uzaktan Doğulular alaka gösterirken mağazalarda bu ürünlerin dıştan birçok bölgesel üründe yolcuların hizmetine sunuluyor.

Her daim yoğun olan mağazada yolcular Türkiye’den ayrılmadan önce sevdiklerine lokum kahve nehir ve baklava alıyor. Atatürk Havalimanında bulunan mağazanın sorumlusu Ali Pekyener, yolcuların ilgisinden memnun olduklarını söyledi. Yerli ve tanıdık olmayan yolcuların en çok lokuma alaka gösterdiğini söyleyen Pekyener,” Burada yerli ürünler satıyoruz. Dünyanın birçok yerinden yolcuları misafir ediyoruz. Burada en fazla tüketilen ve istenen ürünler lokum ürünleri. Günde sıradan 60 kg bu mağazada tadımlık olarak dağıtıyoruz. Müşterilerimizin deneyerek almaları için. En fazla satılan ürünlerimiz, birinci lokum sonra baklava ve kahve çeşitlerimiz geliyor. lokumun ortalama 20 çeşidi var. Bunu da müşterilerimizin tecrübe ve fikirlerine göre çeşitlendiriyoruz. Mesela en son yaptığımız Böğürtlenli ve Fıstıklı yaptık ve çok tuttu. Dolayısıyla her gün kendimizi yeniliyoruz” dedi .
Atatürk Havalimanında kokum bölge yabancı yolcular ise Türk lokumunu çok beğendiklerini söylerken, Türkiye’den ayrılmadan önce yakınlarına hediye olarak aldıklarını söylediler.

Tuncer Cengiz

 Haber Etiketleri:
· ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir