banner

“Aşıya 1 dolarlık yatırım sağlık harcamalarını 30 dolar azaltıyor”

"Aşıya 1 dolarlık yatırım sağlık harcamalarını 30 dolar azaltıyor"

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Kara, “ABD rakamları ile aşıya yapılan 1 dolarlık yatırım, genel sağlık durumu harcamalarında 30 dolarlık azalma ve üretimin artması olarak geri dönmektedir” dedi.

Kara, keza çocuk keza de yetişkin dönemde aşılamanın sağlığın korunmasında ağırlık taşıdığını söyledi. Türkiye’de doğuşta beklenen hayat süresinin 78 yıla uzadığını, bunun erkeklerde 75.3, kadınlarda ise 80.7 yıl olarak belirtildiğini açıklayan Kara, 1960’ta bunun 45.38 sene ile sınırlı olduğunu hatırlattı.

Kara, dünya genelinde yaşam süresinin uzamasında en kayda değer faktörün, temiz su kullanımının sağlanması olduğunun altını çizerek, bu şekilde ortalama ömrün takriben 20 sene arttığını belirtti.

Ortalama hayat süresinin uzamasında ikinci faktörün ise “aşılar” olduğunu vurgulayan Kara, “Aşılar, ortalama yaşamın 12 yıldan daha pozitif uzamasına katkı maddesi sağladı” diye konuştu.

Toplumsal etkinin yanı sıra aşılamayla çiçek veya kızamık hastalığına ast ölümlerin, çocuk felci kaynaklı sakatlıkların değil edilebildiğini gösteren Kara, Türkiye’de çocukluk döneminde aşılamanın başarıyla uygulandığını, ancak aynı başarının erişkin dönemde aşılama için devam etmesi gerektiği anlattı.

Aşılamanın, bebek, çocuk, ergen veya yaşlı dahil toplumun tamamı için sağlıklı olma ve sağlığın korunması açısından yük taşıdığını açıklayan Kara, dünya genelinde uygulanan aşılarla insan hayatını korkutma eden birçok hastalığın sıklığında ve etkilerinde önemli oranlarda düşüşler sağlandığını aktardı.

“AŞI İLE HER YIL 3 MİLYON ÇOCUK ÖLÜMÜ ÖNLENEBİLİYOR”

Kara, her yıl aşı uygulamalarıyla yaklaşık 3 milyon çocuk ölümünün ve 750 bin çocuğun da sakat kalmasının önlenebildiğine işaret etti.

Aşı ile çocuk ölümlerinin ve sakatlıklarının önlenmesi ve hasta olarak geçirilen sürenin azalmasının yanı sıra maliyet yönünden de üstünlük elde edildiğine dikkati çeken Kara, şunları kaydetti: “Maliyet etkinliğine bakıldığında, Amerika Birleşmiş Devletleri’nde çiçek aşısı takvim 300 milyon dolar indirekt, çocuk felci 13.6 milyar dolar üstünlük sağlamıştır.

Hiçbir soruna niçin olmadan iyileşen bir kızamık vakasının somut olarak maliyeti ABD’de 23 kızamık aşısının uygulaması için harcanan kadardır. Kaldı fakat örneğin kızamık hastalığı en az 7 gün okula gidememe, 20 kızamık hastalığı geçiren çocuktan birisinde zatürre, her bin çocuktan birisinde beyin iltihabı ve ardından sakat kalma ve aynı şekilde her bin kızamık geçiren çocuktan bir ya da ikisinde ölüme niçin olabilmektedir.

Sadece maddi yönüyle değerlendirildiğinde de ABD’de, difteri-tetanoz-boğmaca aşısı için harcanan her 1 dolar karşılığında 24 dolar masraftan kurtulmak mümkündür. Hemofilus influenza müşteri B için ise harcanan her 1 dolar, 2 dolar masrafı önlemektedir.

Kısaca ABD rakamları ile aşıya yapılan 1 dolarlık yatırım, genel sağlık durumu harcamalarında 30 dolarlık azalma ve üretimin artması olarak geri dönmektedir.”

“EMNIYET BEKLENTİSİ YÜZDE 100”

Kara, aşıların vücutta bağışıklık oluşturmak için yapıldığına dikkat çekici ederek, aşıyla kontrollü şekilde vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemine, hastalıkları aydınlatmak için hastalıklara yol açan mikroorganizmaların verildiğini anlattı.

böylece, aşı uygulamaları sırasında istenmeyen etki olarak değerlendirilen alev ile aşı uygulanan yerde ağrı şişkinlik ve kızarıklık görülebildiğini dile getiren Kara, istenen reaksiyonların dışarıda hemen tüm aşıların değişik derecelerde beğenilmeyen reaksiyonlara yol açabildiğini ifade etti. Kara, genel olarak bu reaksiyonların, fazla hafif ve kısa süreli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Ama aşı uygulaması sonrasında görülen beğenilmeyen etkiler, çare amaçlı olarak kullanılan ilaçlar ardından görülen beğenilmeyen etkilerle karşılaştırıldığında fazla çok hafiftir. Oysa fazla daha fazla gündeme gelmektedir.

İlaç, hastalara verilmekte ve iyileşme umut edilmektedir. bu nedenle ortaya çıkabilecek beğenilmeyen etkiler genel olarak tolere edilmektedir. Aşı ise sağlıklı kişilere ve özellikle de minik çocuklara bebeklere uygulanmaktadır. bu nedenle gözden düşmüş etkilerin gündeme gelmesi gerçekte doğaldır, tolere edilebilirliği çok fazla daha azdır ve güvenlik beklentisi yüzde 100’dür.

Toplumda hastalığa yakalanma korkusu fazla pozitif, buna karşılık aşılarla ilgili korku yoksa, aşılamaya yoğun açlık vardır. Hastalığa aleyhinde bir korku yok, aşılara aleyhinde da bir korku yahut, aşılamaya istek de yoktur fakat ilgisizlik vardır. Hastalığa karşı korku değil, buna karşılık aşılanmaya karşı güvensizlik ve nefret varsa, aşılama reddedilmektedir.”

Aşıların bugün tıbbi uygulamalar içerisinde en güvenilir uygulamalar aralarında bulunduğunu aktaran Kara, herhangi bir aşıdan nedeniyle önemli ya da sağlığa zarar verici bir durumun görünme ihtimalinin, trafik kazasında kişinin hayatını kaybetme olasılığından fazla daha düşük olduğunu söyledi.

Kara, “ABD istatistiklerine göre, trafik kazasında vefat riski 112’de bir, çocukken ayağın kırılma riski 55’te bir, yüzme havuzunda boğulma riski 10 bin 500’de bir, şimşek çarpması ve ölüm riski 12 binde bir, aşı uygulaması ile ciddi bir reaksiyon olma ihtimali ise bir milyonda bir. Rakamlarla değerlendirildiğinde de aşıların güvenliği fazla net ortaya konulmaktadır” dedi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir