banner

Arıdan gelen şifa kaynağı: Propolis

Arıdan gelen şifa kaynağı: Propolis

Arılar, toplumun adeta yarısında görülen hemoroit hastalığının şifa kaynakları aralarında. Bu şifanın özüne ‘propolis’ deniyor.

Arılar tarafından ağaçların tomurcuk ve kabuklarından toplanan mum kıvamındaki bu değerli madde arıcılıkta bal ve arı sütüyle birlikte kovandan elde ediliyor. Arıların antibakteriyel ve antiviral özellikleri kovanı korumaya yarıyor. HT Magazin’den Ceyda Erenoğlu’nun haberine tarafından; propolisin günümüzde özellikle antiinflamatuar, antibakteriyel ve antiviral genel bağışıklık güçlendirici olarak, bere iyileşmesine yardım etmek gibi özellikleri bulunuyor. Keza antioksidan özellikler de taşıyor.

PROPOLİS VÜCUDA NASIL ETKI EDİYOR?

Propolis, hasarlı rektum mukozası üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak ağrı, yanma, kaşınma, hemoroidal damarların genişlemesi ve kanama gibi hemoroit kaynaklı istenmeyen etkileri azaltıyor. Sindirim sistemindeki iç yaralara karşı da kullanıldığı için bu sayede mide bağırsak sorunlarında destekleyici destek olabiliyor. Hemoroit problemlerinde propolis, bere iyileştirici, antiinflamatuar, kılcal damarları güçlendirici, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri doğru ideal bir doğal yardım olarak tahsis yapıyor.

ŞİKAYETLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ GEÇİYOR

Avrupa’da yapılan klinik araştırmalarda, propolisin hemoroide aleyhinde etkinliğinin bilimsel olarak da gösterildiği belirtiliyor. Bu araştırmalar, propolis bazlı merhemlerin, hemoroidin ağrı, yanma, kaşıntı, kanama ve damarların genişlemesi gibi istenmeyen semptomlarının yüzde 87’sini gidermeyi başardığını gösteriyor. Ancak fazla ileri seviyelerdeki hemoroidal hastalıkta cerrahi müdahalenin daha temel bir çözüm olduğuna dikkat çekiliyor.

1-3 AYLIK KÜRLER HALİNDE KULLANILIYOR

Prof. Dr. Ediz Altınlı, propolisin, Avrupa’da uzun süre önce hemoroit merhemlerinin içeriğine de girdiğini söylüyor. rahatsız edici semptomlar giderilene kadar günde 2 ya da 3 kere uygulanması öneriliyor. Tatbik zamanı semptomların denetim altına gücenme süresine göre değişmekle beraber en yaygın tatbik şeklinin 1-3 aylık kürler olduğu belirtiliyor.

DOKTORLARIN BIRÇOK DATA SAHİBİ DEĞIL

Günümüzde bilhassa Avrupa’da propolis bazlı merhemler yıllardır yaygın olarak kullanılsa da, bu ürünlerin Türkiye’ye hayli gecikmeli girdiği ve böylece son bir yıldır kullanılmaya başlandıkları belirtiliyor. Prof. Dr. Ediz Altınlı “Çoğu doktorun henüz propolisin hemoroit hastalığına iyi geldiğine ve tedavide kullanıldığına dair artı bilgisi yok” diyor.

propolis

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir