banner

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Antalya Başsavcılığı tarafından haklarında, “terör propagandası yerine getirmek” suçundan yakalama kararı çıkarılan kamuoyunda kırmızı fularlı terörist olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil’in babası Ömer Karacagil ile annesi Nuray Erçağan, kızlarının Kobani’deki cenazesinin peşinde Suriye’den Lübnan’a, oradan uçakla Türkiye’ye geldi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda önceki gün gözaltına alınan Karacagil ve Erçağan, emniyetteki işlemlerinin arkasında Anadolu Adliyesi’ne getirildi.

Burada SEGBİS sitemiyle Antalya Adliyesi’ne bağlanan baba Ömer Faruk Karacagil savunmasında, “Kızım 27 Mayıs 2017 tarihinde DAEŞ’e aleyhinde savaşırken öldü haberini aldık. Annesi, kızımın gömülmesi için cenaze töreni düzenleneceğini öğrenince bana, ‘sen de gelir misin?’ dedi. Apar topar pasaport çıkarttım. Yolların kapalı olması nedeniyle İstanbul’dan uçakla Beyrut’a, Oradan da Kamışlı’ya gittik. Bu yolculukta eşim ile beraberdik. Yanımızda başka kimse yoktu. Orada cenaze töreni düzenlendi. Elimden gelse cenazeyi Türkiye’ye getirirdim. Fakat kendisi vasiyet etmiş. Ben orada tavır ya da tanımlama yapmadım” dedi.  

Nuray Erçağan ise ifadesinde “Cenaze törenine gittiğimde orada sadece bir örgüt yok, bir sürü örgüt ile bayrak ve flama vardı. Benim kızım, YPJ saflarında Kobani için savaşırken öldü. Benim için Kobani çağrıda bulunmak, millet demektir. Kızımın cenaze töreninde, tüm Rojava halkının, oraya yığılmış olan ve dillerini bilmediğim bütün insanların bana ‘başın sağ olsun’ deyişi karşısında duygulandım. Kızımın sağlığında, ‘IŞİD’E karşısında burada savaşırken ölürsem beni buraya gömün’ biçiminde vasiyeti vardı. Orada ölenlerin cenazelerinin Türkiye’ye getirilmemesi ve kızımı orada bırakmış olmanın, toprağa vermiş olmanın üzerimde oluşturduğu duygusallık da vardı” dedi.

TUTUKLAMA İSTEMİYLE SEVK EDİLDİLER

Savcılık kadar alınan ifadelerinin arkasından tutuklanmaları istemiyle Antalya Adliyesi nöbetçi Sulh Suç Oluşturan Hakimliği’ne sevk edilen Nuray Erçağan ve Ömer Faruk Karacagil, adli yoklama şartıyla özgür bırakıldı. 

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir