banner

Alzheimer´dan korunmak için hayattan erken emekli olmayın!

Alzheimer´dan korunmak için hayattan erken emekli olmayın!

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, Alzheimer hastalığını tetikleyen risk faktörlerinden birinin de erken yaşta ağırbaşlı yaşama vermek olduğunu söyledi.

DHA’nın haberine kadar; Prof. Dr. Türker Şahiner, “Bu hastalığın tehlike faktörlerinden biri de yüksek kan basıncı ve şeker hastalığı. Bu hastalık grubundakilerin mutlaka uyumlu takiplerinin yapılması gerekiyor. Bir öteki tehlike ise erken dönemde çok sakin yaşama aşmak. Yoğun bir hayattan adamakıllı sakin bir hayata geçiş bu hastalığı tetikliyor. Üçüncüsü ise depresyon. Depresyona aleyhinde gerekli önlemleri olmak gerekiyor. Kişinin mümkün olduğunca buhran belirtilerini erken tanıması gerekiyor. Peşinde bununla baş edebilecek lüzum medikal, gerek tıbbi gerekse sosyal tedbirlerin kişiye aktarılması gerekiyor” diye konuştu.

GÖRÜLME SIKLIĞI 85 YAŞ CİVARINDA YÜZDE 50’YE VARIYOR

Alzheimer’ın yaygınlaşmasındaki temel sebebin ortalama insan ömrünün uzaması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahiner, şunları söyledi: “Birinci sebep sıradan insan ömrünün artıyor olması. Dolayısıyla ileri yaşlara ulaştıkça Alzheimer´a daha fazla rastlıyoruz. Fakat tek sebep bu değil. Artık günümüz dünyasında özellikle sosyal medyanın çok gelişmesi, akıllı telefonlar, bilgisayar ortamı, internet doğruca öyle büyük bir bilgi bombardımanı içinde kalıyoruz fakat; beyin günlük unutkanlıklarla savunma mekanizması geliştiriyor. Fakat unutkanlıklardan daha önemlisi arkadaki planda yarattığı stres. Her Hâlükarda beyin için en büyük risk bu. Bunlardan uzakta duralım diye göz önünde bulundurmak fazla doğru bir yaklaşma yok ancak günümüz irtibat ortamlarında aldığımız her bilgiyle çok büyük strese giriyorsak buna bir tedbir alma zamanı gelmiş demektir. Alzheimer´ın tüm dünyada görülme sıklığı 65 yaş civarında yüzde 10’lardayken 85 yaş civarında yüzde 50’ye değin varıyor. Yani hemen hemen her iki kişiden birinde görülen bir rahatsızlık. Sıradan insan ömrü arttıkça da gündemde kalmaya devam ediyor.”

DEPRESYONA UYARI!

Alzheimer’ın ilk belirtisinin hafıza kaybı değil depresyon olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şahiner, “Hastalar unutkanlıklarını bile ayrım etmeden uzun vakit depresif dönemler yaşıyorlar. daha sonra günlük unutkanlıklar ön plana geçiyor oysa çoğu zaman ailelerin fark etmesiyle ortaya çıkıyor. sonra ise birey kendisi ile ilgili gerçekliklerin farkında olmuyor, en kuvvet dönem bu işlem olarak tanımlanıyor” diye konuştu.

10-15 YILA DEK ÇARE EDİLEBİLİR HASTALIKLAR GRUBUNA GEÇECEK

Hastalığı hemen şimdi durduracak bir çare yöntemi olmadığını ama yapılan araştırmaların umut verici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahiner, çare yöntemleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Günümüzde Alzheimer´ın semptomlarını hafifletecek fazla sayıda çare yöntemi var. Ama hastalığı durduracak tedaviler konusunda özenli araştırmalar yapılıyor. Eminim onların sonucu alındıkça Alzheimer hastalığı çare edilebilir hastalıklar grubuna geçecek. Bunun için günümüzdeki en önemli nokta erken tanı. Erken tanıda ilk olarak eleştirdiğim sosyal medyayı sağlayan internet ortamı belki de bir menfaat sağlayacak. İnternette bizim de üzerinde çalıştığımız bazı yazılımlar doğru yakın gelecekte erken tanı muhtemel olacak.”

İNTERNET ÜZERİNDEN BAZI PROGRAMLARLA DENETLEME ALTINDA TUTULABİLECEK

İnternet üzerinden bir takım yazılım programlarıyla bundan böyle Alzheimer´ın erken tanısı ve ilerleme durumunun yoklama aşağıda tutulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Şahiner, “Kişiler her gün evinde bulmaca,  sudoku çözüyor. ‘Neden internet ortamında bunları çözerken onların performanslarını izlemeyelim?’ diye düşündük. Bu soruya yanıt ararken bilgisayar mühendisleriyle görüştüğümüzde böyle bir yazılımın olası olduğunu gördük. Hemen test gruplarında aldığımız başarılı sonuçlar da bize ümit veriyor. Kişiler evde yaptıkları çalışma baştan sona unutkanlıkları ilerliyorsa farkında olup hekimlerine başvurmaları gerektiğine karşın mesajlar alıyorlar. Erken tanı çok manâlı çünkü kişinin depresif modunu tedavi etmek, bellekle ilgili tehlike faktörünü eksilmek, tansiyon ve şekerini regüle etmek hastalığın başlangıcını onlarca yıl öteleyebiliyor” dedi.

İŞTE ALZHEIMER’DAN KORUNMANIN YOLLARI

Alzheimer´dan korunmak için yapılması gerekenler hakkında önerilerde de bulunan Prof. Dr. Şahiner, konuşmasını şöyle noktaladı: “başlangıçta mutlaka maddesel alıştırma yapılmalı. Her gün ortalama1 saat yürümek gerekiyor. İkinci olarak her gün birkaç saat zihinsel egzersizler yapılmalı. bundan başka mutlaka zihne alıştırma yaptıracak bir şeylerle uğraşılmalı. Kitap okurken bu zihinsel egzersizler de yapılıyor böylece bu alışkanlık mutlaka kazanılmalı. Tansiyon ve şeker mutlaka kontrol altında tutulmalı. Zaten ülkemizde en iyi yapılan kontrollerden biri bu. Son olarak mutlu kalmayı sonra gelmek çok manâlı. Sahiden endişe ve stres, nörodejeneratif dediğimiz beyin yıkım edici hastalıkları fazla hızlandırıyor. 21 Eylül 2017 Dünya Alzheimer Günü´nde gelecek için çok ümitliyiz. Yakın gelecekte 10- 15 sene içinde tedavisi olacak bu hastalık için herkes bugünden tedbirini almalı. Çünkü ancak bu sayede o şansı yakalayabilirler.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir