banner

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den Trump’a ‘savaş’ uyarısı!

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'den Trump'a 'savaş' uyarısı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’a karşın yeni stratejisini açıklamasının ardındaki nükleer anlaşmanın taraflarından biri olan Almanya’dan uyarı özelliğinde bir mesaj geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, nükleer anlaşmanın iptal edilmesinin ya da İran’a her yerde yaptırımlar uygulamanın savaş tehlikesini yükselteceğini belirtti.

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Gabriel, anlaşmanın bozulmasının dünyadaki İran dışında çoğu ülkeye de nükleer tabanca edinmeleri gerektiğini düşündüreceğini belirtirken, “Çocuklarımız ve torunlarımız daha tehlikeli bir dünyada büyüyecek” ifadelerini kullandı.

ABD’nin nükleer anlaşmayı iptal etmesinin, İran’daki anlaşmaya karşısında kesinlerin elini güçlendireceğini bildiren Gabriel, “Ardından bitmiş nükleer silahlar geliştirebilirler. İsrail bunu tolore etmeyecektir. Bu Nedenle 10, 12 yıl önceki Avrupa’ya yakın bir noktada savaş tehlikesi durumuna dönmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada ABD’yi anlaşmadan çekmemiş ancak İran’ın anlaşmanın şartlarına uyduğunu onaylayan ve 90 günde bir önüne gelen bidirgeye de imza atmamıştı. Trump, konuyu ABD Kongresi’ne göndererek nükleer uzlaşma zarfında 2016 yılında kaldırılan İran’a karşın idareli yaptırımların her tarafta uygulanmasını istemişti.

ABD Kongresi’nin konuyla ilgili olarak 60 gün içerisinde karar vermesi gerekiyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir