banner

AİHM’den komisyon ayarı

AİHM'den komisyon ayarı

Ilk Elden KHK hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değer biçmek ve karara bağlantı kurmak üzere 2 Ocak tarihli ve 685 sayılı KHK ile OHAL Komisyonu’nun kurulduğu vurgulanan açıklamada, 16 Mayıs’ta üyeleri atanan komisyonun 22 Mayıs’tan itibaren çalışmaya başladığı anımsatıldı. Komisyon’un, halk görevinden çıkarma, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, tüzel kişiliklerin kapatılması, emekli personelin rütbelerinin geri alınması işlemlerine karşı yapılan başvuruları incelemekle görevlendirildiği belirtildi.

YENİ İÇ HUKUK YOLU
AİHM’in, önüne gelen konuya ilişkin başvuruyla ilgili olarak emsal niteliğindeki “Köksal/Türkiye kararıyla”, komisyonu yeni bir iç hukuk yolu olarak kabul ettiği ve başvuruyu iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddettiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“AİHM, laf konusu emsal karar zarfında, KHK ile haklarında işlem tesis edilenler kadar yapılan başvurularla ilgili olarak kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak 31 Mayıs 2017 tarihinde ülkemiz aleyhine AİHM önünde bekleyen derdest başvuru sayısı 24 bin 600 iken, 30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla 12 bine düşmüştür. Benzer nitelikteki dosyalar hakkında verilecek kararlar sonucu, derdest kullanım sayısının önümüzdeki günlerde daha da azalması beklenmektedir.”

Haber Etiketleri:
· · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir