banner

Adli görüşme odasına 336 talep

Adli görüşme odasına 336 talep

Adalet Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, AGO’ların 3 Nisan’da faaliyete başlamasından 22 Haziran tarihine değin geçen sürede adli görüşme odalarından 336 randevu alındı.

125 mülâkat AGO’larda gerçekleştirildi ve uzman tarafından raporu yazılarak sonlandırıldı. 192 mülâkat ise yapılmadı. Bazılarının da hemen şimdi uzman raporu yazılmadı. 19 randevu talebi ise geri çekildi. Hemen Şimdi AGO dosya numarası verilmemiş fazla sayıda istek olduğu da bildirildi.

Adli röportaj odaları, ‘çocuğun üstün yararı’ ilkesi gözetilerek öncelikli olarak mağdur, şahit ve suça sürüklenen çocuklar olmak üzere, cinsel kabahat ve aile içi şiddet suçu mağduru kadınlar ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurların ifade ve beyanlarının alınmasında kullanılıyor. SEGBİS uyumlu odaların proje maliyeti 522 bin Euro. Bu odalarda mağdurların gizli ortamda bir defa ifadesi alınarak ikincil mağduriyetlerinin önlenmesi hedefleniyor. AGO’lar üç bölümden oluşuyor. Mağdurlar, ifadeleri öncesi umma odasına alınıyorlar. Çocuklar için odalarda oyuncaklar bulunuyor. Mağdurlar ifade ve beyanlarını yalnızca bilirkişi ve görüşülen kişilerin bulunduğu mülâkat odasında veriyor. Bütün görüşmeler kamera ile tescil altına alınıyor. Gözlem odası bölümünde de savcı, avukat, tutanak katibi gibi ilgililer görüşmeyi izleyebiliyorlar. Adalet yetkilileri, mikrofon ve kulaklık aracılığıyla mağdura sorulmasını istedikleri soruları iletebiliyor.

Haber Etiketleri:
· · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir