banner

ABD’den Irak’ın birliğine destek

ABD'den Irak'ın birliğine destek

Irak Başbakanlık Basın Ofisinin yazılmış açıklamasına tarafından, Başbakan Haydar el-İbadi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüştü.

Görüşmede, IKBY’nin gayrimeşru referandumunu tanımadıklarını yineleyen Tillerson, Irak’ın birliğini, bunun yanı sıra merkezi yönetimin yasal başvuru formu ve çatışmalardan uzak durulması yönündeki adımlarını desteklediklerini açıklama etti.
Irak hükümetinin terörle mücadelesini de desteklediklerini açıklayan Tillerson, ülke ekonomisi ve baştan imarı konusunda da katkı sağlayacaklarını belirtti.

“ÜLKENİN BÖLÜNMESİNİ ALIKOYMAK İÇİN YASAL ADIMLAR ATIYORUZ”

İbadi ise Kerkük’te yaşananlar konusunda otorite uygulanması için emniyet güçlerinin tekrar dağılımının gerçekleştiğini kaydederek, bunun ülkenin bölünmesinin engellenmesi için atılan hukuki adımlar olduğunu vurguladı.

Açıklamada sözlerine yer bahşedilen İbadi, “Federal hükümet anayasayı temel alarak diyaloğa yük veriyordu ancak IKBY’deki sorumlular buna cevap vermedi. Önceliğimiz hala DEAŞ’la mücadeledir. Irak topraklarının tamamını kurtarma ve sınırların güvenliğini sağlamaya yakınlaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İbadi’yi arayarak merkezi yönetimin Irak’ın birliğini gözetmek için attığı hukuki adımları desteklediklerini duyurdu. Macron, terör örgütü DEAŞ’la çaba odağının sürdürülmesinin önemine de muhabere etti.

abd irak

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir