banner

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan Kuzey Kore açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan Kuzey Kore açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore’nin yeni bir füze fırlatmasına ilişkin, “Devam etmekte olan provokasyonlar yalnızca Kuzey Kore’nin diplomatik ve idareli olarak yalnızlaşmasına sebep oluyor.” ifadesini kullandı.

Tillerson, Kuzey Kore’nin bitmiş füze fırlatması hakkında yazılı bir izah etme yaptı.

“Kuzey Kore’nin provokatif bir şekilde füze fırlatması, ABD’nin müttefiki olan Japonya halkına yönelik olarak son haftalarda yapılmış ikinci tehdidi temsilcilik etmektedir.” açıklamasını yapan Tillerson, diğer tüm ülkelere Kuzey Kore rejimine aleyhinde yeni adımlar atmaları yönünde çağrıda bulundu.

Bakan Tillerson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çin, Kuzey Kore’nin petrol ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Rusya ise Kuzey Kore’nin zorunlu egzersiz ihtiyacını en fazla tedarik eden ülke. Çin ve Rusya bu sorumsuz füze fırlatılmasını tolere edemeyeceklerini kendi başlarına atacakları adımlarla göstermeliler.”

Tillerson, aralıksız provokasyonların yalnızca Kuzey Kore’nin diplomatik ve hesaplı olarak yalnızlaşmasına neden olduğunu kaydetti.

Yonhap haber ajansına tarafından, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore, Pyongyang, Sunan yakınlarında sabahtan saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze Japonya’nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik’e ulaştı.” ifadelerine yer verilmişti.

Japon devlet televizyonu NHK ise Kuzey Kore’nin füzeyi Japonya’nın kuzeydoğusuna içten fırlatmış olabileceğini bildirmişti.

Kuzey Kore, 29 Ağustos’ta Hwasong-12 tipi orta menzilli bir balistik füze fırlatmış, Japonya’nın üstünden geçen füze Büyük Okyanus’a düşmüştü.

abd kuzey kore Rex Tillerson

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir