banner

AB Bakanı Çelik: Terör örgütüne silah verenler, silah ambargosundan söz ediyorlar

AB Bakanı Çelik: Terör örgütüne silah verenler, silah ambargosundan söz ediyorlar

Londra temaslarının ikinci gününde Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonda konuşan Çelik, bir takım müttefik ülkelerin Türkiye’ye tabanca ambargosu uygulamaktan laf etmesini eleştirdi.

Bakan Çelik, “Teröre karşısında beraber uğraş ettiğimiz müttefiklerimizin bazıları, bugünlerde Türkiye’ye tabanca ambargosu uygulamaktan bahsediyorlar. Lakin bir NATO müttefiki olan Türkiye’yi korkutma eden terör örgütü olan PYD’ye tabanca vermekten geri durmuyorlar. Düşünebiliyor musunuz, bir terör örgütüne silah verenler, bize tabanca ambargosu uygulamaktan söz ediyorlar.” dedi.

Türkiye’nin bu konuda vesvese taşımadığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti büyük devlettir, her durum altında güvenliğini sağlar, zaafa düşmez. Türkiye 55 ülkenin koalisyonunun DEAŞ’la uğraş konusunda başaramadığını kimsesiz başarmıştır. Darbe girişiminden 1 ay sonradan, ordumuz yara almışken, Türk ordusu Suriye’ye girmiştir ve DEAŞ’ı Türkiye’nin sınırlarından temizlemiştir.”

DEAŞ terör örgütünün Türkiye’nin sınırlarından temizlenmesinin bununla beraber NATO ve Avrupa sınırlarından da temizlenmesi anlamına geldiğini belirten Çelik, Türkiye’nin bu yönde çalışmayı sürdüreceğini açıklama etti.

İNGİLTERE’YE ILTIFAT

Terör mücadelede meslek birliği konusunda İngiltere’nin tutumunu öven Çelik, “Içten teşebbüs nedir? Içten yaklaşım İngiltere’nin yaklaşımıdır. Bir NATO müttefiki olarak bir NATO müttefiki ile bir araya geliyor, ulusal muharip uçağı geliştiriyor, savunma sanayisi konusunda ortak güvenliğimiz için daha fazla proje geliştirilmesinde istekli davranıyor. İngiltere’nin yaklaşımının bugün aleyhimizde konuşan Avrupa ülkelerine de misal olması gerekiyor.” diye konuştu.

Bakan Çelik, İngiltere’nin Türkiye ile savunma sanayisi alanında geliştirdiği ortaklıklara dikkat çekerek “Herhangi bir müttefikimiz bize, Size savunma sanayisi ve güvenlik konusunda nasıl asistan olabiliriz derse, gidin İngilizlere sorun, onların yaptığı gibi yapın diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

S-400 FÜZE SİSTEMİ

Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 füze sistemine de değinen Çelik, Türkiye’nin Suriye’den, Irak’tan gelen tehditlere aleyhinde hava savunma sistemini güçlendirmesi gerektiğini belirterek “Herhangi bir NATO müttefiki hava savunma sisteminizi geliştirmenize yardımcı olmak istiyoruz dedi de biz mi kabul etmedik?” değerlendirmesinde bulundu.
Çelik, Türkiye’nin bu sorunu önce kendi müttefikleriyle çözmek istediğini dile getirerek “Ama yeterli Ar-Ge paylaşımı olmayınca, Türkiye’yi bayağı bir tüketici haline sokmaya çalıştıkları vakit, belirli daha iyi şartlar arayacağız.” diye konuştu.

“Yunanistan’da S-300 füzeleri olması eleştiri konusu olmuyor da bizde S-400 füzeleri olması niye tenkit konusu oluyor?” diye soran Çelik, “Türkiye’nin emniyet kapasitesi, NATO’un, Avrupa’nın ve müttefiklerimizin güvenlik kapasitesi anlamına kazanç. Bunun böyle anlaşılması gerekli.” dedi.

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç’in ev sahipliğindeki resepsiyona, Çelik’in yanı sıra Milletlerarası Savunma ve Emniyet Ekipmanları Fuarı (DSEI 2017) vesilesiyle Londra’da bulunan Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, İngiltere Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Gordon Messenger ile fazla sayıda davetli katıldı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir