banner

5 ayrı koruma kurulu kararı koruyamadı

5 ayrı koruma kurulu kararı koruyamadı

Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ bildiri edildi. bununla beraber belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Ulusal Park, 1998 yılında ise doğal sit alanı bildiri edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. 1998 yılında doğal sit alanı duyuru edilen plato için yasaya göre valilik göre 2 sene içerisinde koruma amaçlı imar planı oluşturulması gerekiyordu. Fakat, aradan 19 yıl geçmesine karşın yayla için imar planları hazırlanmadı.

290 YAPIDAN 158’İ KAÇAK

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun oysa projeler zarfında yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası´ndaki 290 yapıdan 158´i hakkında, kaçak ve ruhsata tutarsız olduğu gerekçesiyle facia kararı aldı.

EN ARTI İKİ KAT

Kaçak ve ruhsata tutarsız yapıların yıkılması için Ulus İhale Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince hizmet alımı aracılığıyla açık ihaleye çıkıldı. Ama yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı. 5 ayrı koruma kararına karşın firari yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ kadar uygulanacak Şehirsel Mutasyon Projesi için 5 bambaşka plato modeli hazırlanıyor. Uygulanacak modelde düşey yerine azami 2 katlı yatay yapıların yer alması öngörülüyor.

AYDER’İ REZİL ETTİK

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Rize´de İsmail Kahraman Kültür Merkezi´nde partisinin İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasında Ayder´deki tesadüfen yapılaşmaya ilişkin sessizliğini bozmuş, Ayder´in kirletilerek rezil edildiğini söylemişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir