banner

27 yıl sonra gelen mutluluk

27 yıl sonra gelen mutluluk

Kemal-Ayşe Durukan çifti, 27 sene sonradan çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. ‘ın Gemerek İlçesi’nde yaşamış 42 yaşındaki Ayşe Durukan ve 52 yaşındaki Kemal Durukan, çevrelerinin tepkilerinden üzüntü ederek yıllardan beri tüp bebek tedavisine başvuramamıştı. Ancak Op. Dr. Istek Yurci’nin yürüttüğü tedavinin birincil denemesinde bebekleri Yiğit Mustafa’yı kucaklarına alan çift, acilen örnek olması için çocuk sahibi olmak isteyen herkese kendi hikayelerini anlattıklarını söylüyor.

ÖNYARGILAR SEBEBIYLE YILLARCA BEKLEDİK

Ayşe Durukan, yıllar süren bebek özlemi süreçlerini şu sözlerle aktardı: “12 yıldır kan basıncı hastasıydım. Uzun süredir bebek özlemi nedeniyle tedavi için gitmediğimiz hekim kalmadı. Her tedavide netice elde edemediğimiz için düş kırıklığına uğradık. Tam vazgeçmek üzereyken, Istek Hanım’a geldik ve ona güvenerek tedaviye baştan başladık. Birincil denemede hamile kaldım. Hamileyken hamilelik şekeri sebebiyle günde 4 kez insülin aldım. Şükürler olsun ama, bebeğimizi hamileliğin 38. haftasında dinç bir şekilde kucağımıza aldık. Doğumdan daha sonra tansiyonum da normale döndü. Tüm dertlerime, dinç olarak dünyaya gelen Yiğit Mustafa ilaç oldu” diye konuştu.

Dağıtılmış nedenlerle çocuğu olmayan çiftlere tüp bebek tedavisinin önemini her fırsatta anlattıklarını bildiren Kemal Durukan ise, “Orta Anadolu’da bazı ırk tüp bebek tedavisi ile ilgili yanlış bilgilere sahip. Bunun için bu tedaviye karşı biraz çekimser yaklaşıyorduk. Uzun vakit bebek özlemi yaşadık ama çocuk sahibi olmanın mutluluğu gerçekte çok farklıymış” dedi.

ÇİFTLERE TAVSİYEMİZ TEDAVİYİ GECİKTİRMEMELERİ

Durukan çiftinin tedavisini gerçekleştiren Op. Dr. Açlık Yurci ise, “Kemal-Ayşe Durukan çiftine daha önce de çeşitli tedaviler uygulanmış oysa son olarak bize gelip, çare sürecine açılmak istediklerini belirtti. Birincil tüp bebek denemesinde başarı elde ettik. Çiftin bebeği Yiğit Mustafa sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiği için mutluyuz” şeklinde konuştu.

Tüp bebek tedavisinin tamamen doğal ve güvenilir bir işlem olduğunu gösteren Op. Dr. Arzu Yurci, “Tüp bebek yönteminde özellikle son yıllarda büyük başkalaşım ve gelişim oldu. Alışılagelmiş yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin son gelişmelerle birlikte çocuk sahibi olması da kolaylaştı. Bu konudaki önyargılar kısıtlı da olsa halen devam ediyor ama tüp bebek uygulamaları son derece güvenilir. Bu yöntemle dünyaya gelen bebekler de diğerleri ile benzer şekilde sağlıkla büyüyebiliyor. başkaca çocuk sahibi elde etmek isteyen çiftler, yaş faktörünü göz önünde bulundurmalı. Çiftler, doktorların tavsiyesiyle tüp bebek tedavisine vakit kaybetmeden başlamalı” ifadelerini kullandı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir