banner

12 düşükten sonra lenfosit aşısıyla gelen bebek sevinci

12 düşükten sonra lenfosit aşısıyla gelen bebek sevinci

Diyarbakır’da görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in, Güneydoğu Anadolu bölgesinde birincil defa denenen bir usul olan lenfosit aşısı tamamen, 12 ve 9 kere düşük yapan kadınların, çocuk sahibi olmalarını sağladı.
Dünya genelinde özellikle Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan, Türkiye’de ise kullanımı gelişmeyen lenfosit aşısı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk kez kullanıldı. 12 ve 9 kez tekrarlayan düşük yaşayan annelere yapılan aşı doğruca kadınlar, düşük geçirmeden çocuklarını kucaklarına aldı.

Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda yer alan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşüklerde etkin olan lenfosit aşısını kendilerinin bölgede ilk kez kliniklerinde yapmaya başladıklarını söyledi. Tekrarlayan düşüklerin, kalıtımsal ve pıhtılaşma faktörleri nedeniyle ortaya çıkabileceğini kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, “Özellikle bağışıklık sisteminin, tekrarlayan düşüklerde çok ciddi bir öneminin olduğunu biliyoruz. Lenfosit aşısının, tekrarlayan düşüklerde ciddi olumlu sonuçlar verdiği literatüre girmiştir. Tekrarlayan düşüklerde bu aşıyı nasıl uyguluyoruz, özellikle babadan aldığımız kanı belli işlemlere alt tutarak babanın lenfositlerini ayırıyoruz ve lenfositlerini ayırdıktan sonradan anneye enjekte ediyoruz. Bilhassa tüp bebek uygulamasından önce sonrasında toplam 4 doz şeklinde uyguluyoruz. Buradaki mantık, biz biliyoruz ancak hamilelik için sağlam bir yumurta ve sağlam bir sperm olması gerekiyor. Birleştiğinde ve anneye transfer ettiğimizde embriyo olarak veriyoruz. Yani ayrıca annenin hücrelerini ayrıca de babanın hücrelerini biz anneye enjekte etmiş oluyoruz. Bu aşı ile babanın hücrelerini ayrıştırarak lenfositleri doğruca anneye enjekte ediyoruz böylece anne babadan gelen hücreleri tanımış oluyor, buna yan olarak da doku reddi de önlenmiş oluyor” dedi.

“BÖLGEDE ILK KEZ UYGULANDI”

Lenfosit aşısının, son yıllarda popüler olmaya başladığını, özellikle Avrupa’da sık sık kullanıldığını dile getiren Doç. Dr. Çoksüer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Lenfosit aşısını biz kendi kliniğimizde uyguluyoruz. Kendi kliniğimizdeki pratik deneyimlerimize de baktığımızda 12 ve 9 düşüğü olan hastalara lenfosit aşısı uyguladık ve olumlu sonuç aldık. İki hastamızda doğumunu gerçekleştirdi. Biz babadan kanı aldığımızda anneye nakletmeden önce tahliller yapıyoruz kara sarılık ve HIV gibi tahlil taramalarından geçirdikten sonra biz kanı anneye enjekte ediyoruz. Bunu enjekte etmenin herhangi bağlı etkisi değil, bebek olduğunda ona etkisi değil, gelişimine negatif bir etkisi yok. Özellikle Avrupa’da bu uygulamalar rutin olarak uygulanıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir tek biz kendi kliniğimizde uyguluyoruz bu aşıyı. Fazla sonuçlarını bildiğimiz için kendi kliniğimizde uyguluyoruz bu aşıyı. Türkiye’de fazla artı başvuru formu alanı yaygın yok.”

diyarbakır Lenfosit Aşısı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir